Psy potrafią się bać różnych rzeczy – np. burzy, petard, przejeżdżającego pociągu, krzyków dzieci. Dobra socjalizacja i habituacja za szczeniaka pomaga uniknąć różnych lęków w czasie spacerów i w domu. Jednak, co robić, gdy pies się już wystraszył? Jak uspokoić psa, który się boi?
Jak pomóc psu, który się boi?
W sytuacji, gdy pies się czegoś przestraszy powinniśmy wesprzeć go w sposób, który mu pomoże, a każdy pies w takim momencie może preferować coś innego. U jednego psa dobrze sprawdzi się głaskanie, u innego przytulenie, a jeszcze u innego po prostu bycie obok, mówienie do psa, pozwolenie mu się schować w bezpiecznym miejscu i wiele innych.
Czy głaskanie nie wzmocni lęku?
W internecie często można przeczytać teksty typu „NIE GŁASZCZ PSA, GDY SIĘ BOI, BO WZMOCNISZ LĘK”. To mit!
Jeśli Twój pies lubi kontakt fizyczny i w momencie, gdy się czegoś wystraszy przybiega do człowieka szukając wsparcia i pomocy, to jak najbardziej należy okazać psu zainteresowanie. Można pozwolić schować się mu między nogi, można pogłaskać, można przytulić.
PAMIĘTAJ! Nie da się wzmocnić emocji, a w przypływie napadu strachu najważniejsze jest to, aby pies jak najszybciej poczuł się lepiej.
Kiedy nie głaskać psa?
Jeśli Twój pies się wystraszył, schował się pod łóżko lub szuka innego schronienia, to nie należy na siłę go wyciągać, zatrzymywać i głaskać. Takie zachowanie może tylko przysporzyć psu więcej stresu i spowodować np. reakcję agresywną. Każdy pies inaczej radzi sobie z lękiem. Należy to uszanować i pomóc psu w taki sposób, jaki będzie dla niego najlepszy.
Nie ma więc jednej reguły jak uspokoić psa, który się boi, ponieważ każdy pies jest inny. Należy więc obserwować swojego psa i zwracać uwagę, co mu najlepiej pomaga w stresowych sytuacjach, żeby dobrać najlepszą strategię wsparcia.
Jeśli szukasz zaufanego źródła wiedzy w temacie emocji, to zachęcam Cię do udziału w moim webinarze pt. „Emocje a zachowanie psa”. Tam tłumaczę, jakimi
sposobami można pomagać psu lepiej radzić sobie emocjami i co robić, gdy pies już się „odpali” i zacznie się rzucać na jakiś bodziec.
Więcej informacji i zapisy: https://kursy.dogedu.eu/product/emocje/