Wiele osób pyta „Jak karać psa za agresję?”, „Jak karać psa za niszczenie?”, „Jak karać psa za ucieczkę?”. Łatwo nam przychodzi karanie psów, ale czy, aby na pewno pies na to zasłużył? Warto zadać sobie pytanie, czy nauczyliśmy psa prawidłowych zachowań zanim zaczniemy wyciągać konsekwencje w postaci kar. Jeśli dojdziemy do wniosku, że włożyliśmy w uczenie, szkolenie psa dużo pracy i powinien on wiedzieć, co może robić, a czego nie, to wtedy możemy zacząć myśleć o karach, ale… w znaczeniu treningowym! Już tłumaczę, o co chodzi.
Często słowo “kara” kojarzy nam się z krzyczeniem, biciem, przemocą fizyczną, czy też szarpaniem. Jeśli będziemy stosować tak rozumiane “kary”, to szybko stracimy zaufanie naszego psa, zacznie się on nas bać, uciekać przed nami, osiągniemy rezultat krótkotrwały i możliwe, że napotkamy zachowania agresywne ze strony naszego psa.
Zamiast karać psa za różne rzeczy lepiej jest zastosować jedną z opisanych metod – którą? Wszystko zależy od sytuacji – przeczytaj post, który na pewno Ci pomoże!
1. Nie danie psu czegoś, co chciałby dostać
Jeśli na spacerze pies skacze na Ciebie i szczeka wiedząc, że masz w kieszeni piłkę, nawet nie myśl o tym, aby ją w tym momencie rzucić! Poczekaj aż pies się uspokoi i dopiero wtedy w nagrodę za dobre zachowanie pobaw się z nim piłką.
2. Ignorowanie niepożądanego zachowania
Jeżeli Twój pies szczeka na Ciebie, gdy pracujesz przy komputerze, nie zwracaj na niego uwagi, nie patrz się w jego stronę, ignoruj to zachowanie przez 5min. Jeśli to poskutkuje, pies nauczy się, że szczekanie w tej sytuacji nie ma sensu. Jeśli nie – zastosuj inną metodę.
3. Zaproponowanie zastępczego zachowania
Jeśli Twój pies skacze na Ciebie przy powitaniu, a Ty tego nie chcesz, powiedz “siad” lub odeślij psa na legowisko. Dobre zachowanie zamiast złego – to jest rozwiązanie niektórych problemów.
4. Przerwanie niechcianego zachowania
Jeżeli Twój pies wchodzi na stół i zjada pozostawione na nim ciastka, zgoń go, jak najszybciej i zamknij drzwi do kuchni, aby nie miał możliwości utrwalania sobie tego zachowania, które jest samonagradzające.
5. Znalezienie sposobu na rozładowanie emocji i wyciszenie
Jeśli Twój pies szczeka na gości w domu, spróbuj na moment ich wejścia i pobytu dać psu jakieś ciekawe zadanie, które go uspokoi i zajmie na trochę czasu, np. matę węchową, konga, gryzak naturalny. Możliwe, że pies szczeka, bo jest zestresowany lub tak bardzo się cieszy, że sam nie jest w stanie się uspokoić – wtedy mu pomóż!
Mówić o różnych metodach pracy z psem mogłabym dłuuugooo, ale… szkoda Waszego czasu na czytanie. Zapraszam więc na webinar pt. „Jak karać psa? Praca nad niepożądanymi zachowaniami”, na którym podzielę się z Wami moją wiedzą na temat wychowania psa i budowania dobrej relacji bez przemocy i kar fizycznych!
Zapisz się na webinar tutaj już teraz: https://kursy.dogedu.eu/product/jak-karac-psa/