Teoria dominacji powstała na bazie badań wśród stada wilków i została przeniesiona na relacje między psem a człowiekiem. Zaczęto sądzić, że szacunek i posłuch psa można zdobyć za pomocą zdominowania go. Zapomniano w tym wszystkim jednak, że przez lata ewolucji, współistnienie psów obok ludzi zupełnie zmieniło ich sposób funkcjonowania. I właśnie o tym dzisiaj kilka słów:
1. Pies nie chce zawładnąć światem
Pies nie dominuje człowieka. Jeśli pies przechodzi pierwszy przez drzwi może to oznaczać, że już nie może doczekać się spaceru i chce, jak najszybciej wyjść na dwór. Jeśli karmimy psa przed naszym posiłkiem, to oznacza, że tak jest nam po prostu wygodniej. Jeżeli nasz pies śpi na kanapie, to najzwyczajniej jest mu tam wygodnie.
Nie szukajmy drugiego dna – „pies robi to, bo chce przejąć władzę w domu” – to nie jest prawdą!
2. Zachowanie agresywne, to nie przejaw dominacji
Warczenie, szczekanie, pokazywanie zębów – to sposób komunikowania się. Jeśli pies się czegoś boi lub czuje się zagrożony, to warczy, aby poinformować dany obiekt o tym, żeby się nie zbliżał lub, aby ten obiekt odgonić od siebie. Napięte ciało, pokazywanie zębów, warczenie, kłapanie w powietrzu to zachowania agresywne, które są sposobem komunikacji psa z otoczeniem. Jeżeli będziemy psu tego zakazywać, to bardzo szybko przestanie ostrzegać, a zacznie… od razu gryźć i atakować. Jeśli pies warczy, to należy się zastanowić, czemu to robi? I na tej bazie dobrać metody pracy nad problemem.
3. Pies jest zależny od człowieka
To my mamy władzę nad życiem psa, bo go karmimy, dajemy dach nad głową, zapewniamy bezpieczne schronienie, dajemy dostęp do wody pitnej, decydujemy o porach wyjścia na dwór, leczymy go itd. Gdzie w tym wszystkim miałaby być dominacja psa nad nami, jeśli to od nas zależy jego życie?
Pies potrzebuje opieki, zaufania, zrozumienia, poczucia bezpieczeństwa, zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, aktywności. Jeśli to wszystko jest spełnione, będziemy mieli szczęśliwego przyjaciela.
4. Kary fizyczne często powodują efekt odwrotny niż zamierzony
Pies notorycznie szarpany/bity przestanie ufać człowiekowi, zacznie się bać ludzi, a w niektórych przypadkach w końcu „wybuchnie” i przejdzie do samoobrony w momencie zagrożenia, czyli do ataku na człowieka. Jeszcze nikt nigdy nie zdobył szacunku, miłości, zaufania za pomocą przemocy…
Czy wierzysz w teorię dominacji?
Warto się zastanowić, jak chcemy, aby wyglądała nasza relacja z psem?
Czy chcemy, aby pies się nas bał, czy może nam ufał?
A spoglądając na swojego śpiącego psa warto zadać sobie pytanie, czy na prawdę ta cztero-łapna istota marzy o tym, aby przejąć kontrolę nad naszym życiem? Nooo nie sądzę!
Myślę, że tych kilka faktów powinna wiedzieć każda osoba!
Należy zmienić myślenie ludzi z DOMINACJI NA WSPÓŁPRACĘ.
A jeśli Twój pies warczy, szczeka, boisz się jego zachowań i nie wiesz, jak to rozumieć, to odsyłam Cię do webinaru pt. „Pies agresywny”. Tam tłumaczę na bazie różnych nagrań z psami agresywnymi, jak należy rozumieć sygnały grożące. Dowiesz się również, co należy robić, gdy pies chce Cię zaatakować lub już Cię ugryzł.
Link do webinaru:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-agresywny/