Wiele osób nawet nie ma pojęcia, jak wiele zależy od wybrania odpowiedniej dla siebie i swojego stylu życia rasy psa! W różnych ankietach nadal najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest „bo był taki ładny!” Chciałabym, aby każdy zrozumiał, że dane rasy psów zostały wyhodowane do różnych celów i na bazie tego mają pewne predyspozycje do określonych zachowań, które na pewno objawią się w życiu codziennym.
RASY UŻYTKOWE z grupy psów pasterskich
Jeśli bierzemy sobie psa rasy pracującej i liczymy na to, że będzie z nami całymi dniami leżał na kanapie i oglądał TV lub wystarczy mu wypuszczenie na ogród, aby być szczęśliwym, no to jesteśmy w dużym błędzie! Pies użytkowy bez zapewnienia aktywności, pracy umysłowej, kontaktu z człowiekiem, dobrego wychowania może sprawiać wiele problemów. Jest to rasa dla osób chcących poświęcać czas psu i zaangażować się w pracę z nim.
RASY PIERWOTNE
Jeśli marzy nam się pies reagujący na każdą naszą komendę lub wyobrażamy sobie spacery po polach, łąkach, lasach z psem bez smyczy tuż przy naszej nodze, to możemy się rozczarować! Psy ras pierwotnych często są niezależne, człowiek nie jest w ich centrum zainteresowań, lubią poznawać świat i super radzą sobie same. Trzeba przyłożyć dużą wagę do tego, aby od samego początku wzmocnić u psa chęć bycia przy człowieku i zainwestować w naukę dobrego przywołania.
RASY MYŚLIWSKIE
jeśli chcecie mieć piękny ogród bez dziur, psa, który w czasie spaceru będzie patrzył się Wam głęboko w oczy i marzą Wam się spokojne pikniki na łonie natury, to wybierzcie inną rasę! Psy myśliwskie, jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone do polowań. W związku z tym w życiu codziennym będą głuchnąć, gdy coś wywęszą, chodzić po tropach, ciągnąć na smyczy do zapachów, kopać dziury itd. Te właśnie zachowania były wzmacniane w rasach myśliwskich od wieków, więc ciężko, abyśmy w przeciągu kilku lat życia z naszym psem je wyplenili.
Jaką rasę psa wybrać?
To są ogóle zarysy różnych typów ras. Jednak w każdej grupie znajdą się egzemplarze totalnie nie pasujące do opisu. Znam bordery, które leżą na kanapie całymi dniami, znam husky z niesamowitą motywacją do współpracy z człowiekiem, znam terriery, które nie interesują się zapachami, ALE… to wyjątki od reguły i tego warto jest być świadomym!
Pamiętajcie, że niezależnie od wybranej rasy każdy właściciel powinien przyłożyć dużą wagę do nauki skutecznego przywołania, aby zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo w życiu codziennym, a sobie wygodę i komfort w czasie spacerów. Osoby zainteresowane polepszeniem przywołania u swojego psa odsyłam do mojego webinaru pt. „Reagowanie na wołanie” dostępnego tutaj: https://kursy.dogedu.eu/product/webinary-reagowanie-na-wolanie/