Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych przez psa w domu może mieć wiele przyczyn. Zanim zaczniemy psa karać lub obwiniać, że robi to, bo jest złośliwy, warto rozważyć problemy zdrowotne i behawioralne. Dzisiaj kilka słów w tym temacie.
Czemu pies załatwia się w domu?
Przyczyny załatwiania się w domu mogą być różne, np.
- pies nie został nauczony czystości i nie odróżnia dworu od domu,
- pies może mieć problemy z nietrzymaniem moczu,
- pies może mieć lęk separacyjny i z powodu stresu pod nieobecność właścicieli załatwiać się w domu,
- może to być objaw zapalenia pęcherza moczowego,
- pies może dużo pić i przez to mieć częstsze potrzeby oddawania moczu,
- lub wiele innych.
Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
Po pierwsze warto wdrożyć elementy z nauki czystości, czyli:
- należy częściej wychodzić z psem na dwór, aby miał jak najwięcej możliwości załatwiania się na zewnątrz zamiast w domu,
- warto zacząć nagradzać psa przysmakami i pochwałą za załatwianie się na dworze,
- dobrze jest zwinąć w domu wszystkie dywany, bo psy zwykle najchętniej załatwiają się na miękkich i chłonących wodę powierzchniach.
Dodatkowo warto rozważyć możliwość problemów zdrowotnych, typu zapalenie pęcherza moczowego i w razie podejrzeń, że pies może być chory, skonsultować się z weterynarzem.
Co zrobić, gdy pies załatwia się, gdy zostaje sam w domu?
Myślisz, że pies robi Ci na złość? Jeśli pies załatwia się pod nieobecność opiekunów, to najważniejszą kwestią jest wykluczenie przyczyny w postaci lęku separacyjnego. Aby to zrobić zwykle należy zamontować kamerkę lub w jakiś inny sposób śledzić zachowanie psa, gdy zostaje sam.
Jeżeli na nagraniach można zaobserwować różne zachowania świadczące o tym, że pies się stresuje zostając sam, to należy wdrożyć elementy z nauki samotności i w pierwszej kolejności przepracować problemy związane z lękiem separacyjnym. Rozwiązanie problemów behawioralnych psa może skutecznie pomóc w utrzymaniu czystości w domu.
Jeśli Twój pies ma problemy z zostawaniem samemu i nie potrafi przebywać w odosobnieniu od człowieka, to polecam wdrożenie ćwiczeń z nauki samotności. Wyjaśnienie, jak skutecznie tego uczyć i jak dokładnie powinny wyglądać treningi znajdziesz w moim webinarze pt. „Pies sam w domu”.
Więcej informacji i zapisy: https://kursy.dogedu.eu/product/pies-sam/