Czy wiesz, że psia komunikacja w 98% składa się z sygnałów niewerbalnych? My, ludzie, głównie komunikujemy się werbalnie, czyli za pomocą słów. To dlatego tak często mamy problem z dobrym rozumieniem psów. Psi język jest całkowicie inny od naszego, ludzkiego. Psy się gonią – myślisz, że się dobrze bawią? Może to właśnie nie zabawa, a rywalizacja biegowa? Dlatego też powinniśmy uczyć się psiego języka, aby lepiej rozumieć to, co czuje nasz pies. Dzisiaj kilka słów na temat sygnałów stresu.
Sygnały stresu – kiedy się pojawiają?
W momencie, gdy pies się czymś zestresuje – nooo to logiczne. Zarówno my, jak i psy odczuwamy stres, kiedy się czegoś wystraszymy, czujemy się niepewnie, znajdziemy się w jakiejś niekomfortowej sytuacji.
Np. gdy pies zobaczy strasznie wyglądającego człowieka w długim czarnym płaszczu, gdy usłyszy nagły huk, gdy śmietnik nocą wygląda zupełnie inaczej, gdy dotykamy psa, który tego nie lubi.
Sygnały stresu również bardzo często poprzedzają atak psa. Wiele psów najpierw pokaże za pomocą mowy ciała, że czuje się niekomfortowo i dopiero, gdy człowiek nie zareaguje, nie odsunie się od psa, nie przestanie go głaskać itd., przechodzą do użycia zębów. Często to właśnie z powodu nierozumienia sygnałów stresu dochodzi do pogryzień przez psy…
Jakie sygnały stresu można zaobserwować u psa?
Jest ich wiele, ale z najpopularniejszych, to:
– oblizywanie się (na zdjęciu),
– mrużenie oczu (na zdjęciu),
– odwracanie głowy lub stawanie bokiem,
– spowolnienie ruchów lub zatrzymanie w bezruchu,
– podniesienie łapy,
– ziewanie.
Co należy zrobić, gdy zauważymy u psa sygnały stresu?
Warto się zastanowić, co je spowodowało. Następnie można spróbować psu pomóc poczuć się lepiej w danej sytuacji. Jeśli będziemy ignorować sygnały stresu, to istnieje szansa, że odczucia psa zaczną eskalować. Strach może się rozrosnąć lub/i pies może zacząć używać sygnałów grożących i komunikacji agresywnej.
Jeśli temat psiej komunikacji Cię interesuje, ale czujesz, że wiesz za mało, to odsyłam Cię do mojego webinaru pt. „Podstawowe sygnały psiej komunikacji”. Tam wyjaśnię Ci czym są sygnały afiliacyjne, uspokajające/stresu, grożące oraz przeanalizuję materiały wideo pod kątem rozpoznawania różnych sygnałów, abyś zdobył/a praktyczne umiejętności.
Więcej informacji i zapisy tutaj: https://kursy.dogedu.eu/product/podstawowe-sygnaly/