To najczęstszy problem, o który pytają właściciele szczeniaków na różnych grupach na facebooku. Dzisiaj kilka rad ode mnie
NIE DRAŻNIJ – NIE UCIEKAJ DŁONIĄ PO PODŁODZE, NIE BAW SIĘ ZA POMOCĄ RĄK.
Często jest tak, że opiekunowie sami prowokują szczeniaki do gryzienia rąk, a potem dziwią się, że psiak traktuje dłonie, jak super zabawkę. Wprowadzajmy od początku jasne zasady – bawimy się szarpakami, a nie dłońmi.
NIE GŁASZCZ NA SIŁĘ – PODGRYZANIE MOŻE BYĆ PROŚBĄ O DYSTANS.
Nie każdy pies potrzebuje dużej ilości pieszczot. Są szczeniaki, które po chwili głaskania mają już dość. Wtedy warto zaprzestać i dać psu przestrzeń, o którą prosi.
Podgryzanie może być też prośbą o zwrócenie uwagi i głaskanie, jeśli to szczeniak pierwszy do nas podejdzie i zacznie nas zaczepiać.
ZASPOKAJAJ NATURALNĄ POTRZEBĘ GRYZIENIA – BAW SIĘ ZABAWKAMI I DAWAJ NATURALNE GRYZAKI.
Jeśli szczeniak zaczyna podgryzać ręce, chwyta za nogawki lub gryzie meble – zaproponuj mu jakieś inne zajęcie zastępcze. To jeszcze “psie dziecko” i potrzebuje różnych zajęć i zabaw.
Wzmożone gryzienie może się pojawić w okresie zmiany zębów na stałe (ok. 3,5-6 miesięcy). Wtedy tym bardziej pamiętaj o umożliwieniu szczeniakowi dostępu do gryzaków.
DAJ SZCZENIAKOWI CZAS – ON POZNAJE ŚWIAT ZA POMOCĄ PYSKA.
Przy problemach z pogdryzaniem i braniem wszystkiego do pyska często czas gra na naszą korzyść. Im szczeniak starszy, tym zwykle mniej gryzie.
Wychowanie szczeniaka chwilami bywa trudne. To normalne, że z czymś sobie nie radzisz! Ważne tylko, aby szukać pomocy i dobrych rad – dlatego czytasz ten post
Jeśli czujesz się zagubiona/y i nie wiesz, czy stosujesz dobre metody w wychowaniu swojego szczeniaka, to odsyłam Cię do mojego kursu “Wychowanie szczeniaka od A do Z”, który już pomógł 200 właścicielom!
Przedstawiam tam życie z moim szczeniakiem – Scalą (na bazie filmików z codziennego życia) i pokazuję, jak się zachowywać, co robić, jak socjalizować, co ćwiczyć, aby zbudować super relację i dobrze wychować psa
Więcej informacji tutaj: